Úvodní stránka > Asanace vrtané studny

Asanace vrtané studny

Jedná se o jednorázovou silnou dezinfekci vrtu, kterou je vhodné provést jednou ročně.

Připravíme plastový kbelík 10 l,  do kterého nalijeme 1litr SAVA (obyčejného pro dezinfekci bazénů a studní) a doplníme vodou. (Při manipulaci dodržujte bezpečnostní předpisy uvedené na SAVU).

Do plného vrtu (nejvyšší vodní sloupec) nalijeme roztok z kyblíku tak, abychom dezinfekcí polili vnitřní stěny trubky vrtu od vrchu. Necháme celou noc působit, vypneme čerpadlo, aby vrt byl celou noc v klidu nebo minimálně 6 hodin. Za tu dobu roztok SAVA prolne tzv. difůzi do spodních zvodněných vrstev. Pokud by zaplo čerpadlo, Savo by se okamžitě vyčerpalo a dezinfekce by neproběhla jak má.

Ráno zapnete čerpadlo, obejdete všechny kohoutky na rozvodu v domě, bojler teplé vody - bývají tam nejčastěji namnožené bakterie a odpustíte takové množství vody, až se do okruhu dostane SAVO z vrtu. Necháte půl hodiny působit v okruhu rozvodu, a poté jedním kohoutkem odčerpáváte vodu tak dlouho, až přestane být cítit SAVEM.

POZOR PRO MAJITELE DOMÁCÍCH ČISTIČEK ODPADNÍCH VOD A SEPTIKŮ!!!!

Při odčerpání vody z vrtu nesmí přijít tato koncentrovaná dezinfekce do odpadu a následně do ČOV I SEPTIKŮ, neboť by zahubila veškeré potřebné bakterie ve vaší čističce (septiku). Proto je nutno odvést vodu hadicí na kohoutku mimo vaše odpady někam do trávy nebo beton, také tak, aby nedošlo k popálení vysázených rostlin.

Následně v domě proveďte vymytí a oplach všech vzdušnítek na kohoutcích taky SAVEM, pokud je mikrobiologicky zanesena studna, je na vzdušnítcích množství bakterií, které se v teple množí daleko rychleji a bývají strženy při napouštění vody. Tuto očistu provádějte víckrát za rok.

Průběžná dezinfekce vrtu je obtížná, je tedy vhodné vyzkoušet, jak dlouho po razantním zásahu SAVA voda vydrží, jak často se musí pak tato dezinfekce provést. Vodítkem může být zvýšená barevnost vody nebo počínající zápach (rychleji je cítit teplá voda).

Následně odeberte vodu do MB lahvičky k analýze. Pro fyzikálně chemický rozbor odebereme do vymyté plastové PET lahve 1,5 l vzorku.

 

© Copyright 2013 by Laboratoř Příbor. All rights reserved.