Úvodní stránka > Valentinská pouť

Valentinská pouť

Svátek sv. Valentina jako svátek zamilovaných sice nemá v naší zemi tradici, přesto ho někteří slaví. Najdou se ale i takoví, kteří mají svátek zamilovaných každičký den! Obdarovávají své protějšky dárky a mohou jimi být třeba „jen“ obyčejný úsměv nebo prosté vlídné slovo. Obojí platí snad na každého, zvlášť na ženy, pánové! A když občas přidáte kytičku, budete v očích své vyvolené dokonalí… Ale nakonec - nemusíte kupovat zrovna kytičku. Na Valentýnské pouti v Příboře určitě dostanete například perníková srdce pro ty na sladké, kus ovárku, uzeného pro ty na mastné.

Veselení o pouti sv. Valentina je v Příboře u kostela svatého Valentina naplánováno na neděli 12. února. 
Místní i mimopříborští budou nabízet přehršel pochoutek - od koláčků, perníčků a známých příborských šiflí a možná i oříšků přes zabíjačkové pochoutky až po oblíbená teplá jídla – masíčka na roštu, pečené klobásky, teplé polévky…! To všechno bude třeba zapít. Čím? Třeba vařonkou nebo svařáčkem, zhřívankou či lahodným horkým čajem
A až naplníte žaludky, potěší vás některý z pěkných výrobků zručných řemeslníků – košíkářů, kovářů, řezbářů a dalších.
Po celý den od 9.00 do 15. 00 hodin vás provede poutí skupina Keltik. Svým programem se vrátí do období baroka, kdy se měšťanky oblékaly do krásných širokých sukní, měšťané nosili u pasu kord a na hlavě klobouk s peřím, trhovci chodili v krojích a kožíšcích. Nebudou chybět drábi, kteří dohlédnou na poctivost trhu a chycené chmatáky a nenechavce vystaví na pranýři s příslušnou torturou. K tomu všemu bude hrát kapela Calata.
Děti potěší svým představením kouzelník Hakim a připravena je stejně jako jiné roky spousta soutěží a her o zajímavé odměny. 
Novinkou letošního jarmarku bude Valentinská věštírna pro zamilované i pro ty, co jsou zatím sami. Další novinkou v letošním roce bude stan, ve kterém si budou moci návštěvníci namalovat valentinku - zamilovaní pro svého miláčka, děti třeba maminkám, tatínkové komukoliv. Dětské valentinky budou vyhodnoceny ve tři hodiny odpoledne a odměněny zajímavými cenami. 
Podle našich informací je to první „venkovní“ pouť v roce v České republice. Kdepak Matějská, první je v Příboře!
Pamětníci si vzpomínají, že se valentinské poutě konaly už za první republiky a pak ještě pár let po 2. světové válce. Vždycky ukrutně mrzlo, sněhu bylo po kolena a přijížděly na ni celé rodiny i ze vzdálenějšího okolí. Ti bohatší na saních tažených koňmi, ti chudší pěšky. 
Pouť byla v Příboře obnovena díky Neformálnímu cechu podnikatelů a pracovníků příborské radnice v roce 2004. Letos se v novodobé historii města koná po deváté! 
Jste srdečně zváni!

Zpracovala: I. Nedomová, email: televize-pribor@seznam.cz, Foto: J. Kavan. V. Šlehofer. Zdroje: skupina Keltik, e-mail: jezibaba@volny.cz, MÚ Příbor, odbor rozvoje, e-mail: venzara@pribor-mesto.cz

© Copyright 2013 by Laboratoř Příbor. All rights reserved.