Úvodní stránka > Novinky > S jarem přichází větší zájem o práce na zahradě

S jarem přichází větší zájem o práce na zahradě

Horké a suché léto nás a větší část Evropy pár sezon potrápilo a dle odborníků to vypadá, že si na tento jev budeme muset do budoucna zvyknout. Na zahradách to obvykle poznáme na záhonech a především na trávníku. Myslíme, si, že je třeba jak záhony, tak trávník jen více zalévat.

Ne vždy to však pomůže, voda je vzácná a je s ní třeba šetřit. Poradíme vám několik základních kroků, které vám k zelenému a vyživenému trávníku dopomohou i v suchém období a to i bez výrazně zvýšené zálivky. Ocení to nejen vaše oko, ale především rostliny a okolní příroda.

Zapomeňte na přehnanou starost

Čím víc budete váš trávník hýčkat a opečovávat, tím hůř se bude pak vyrovnávat s extrémním počasím. Zapomeňte tedy na pravidelné zalévání. V rámci boje o vláhu pustí rostliny své kořeny hlouběji do půdy, což ocení ve chvíli, kdy budou vrchní půdní části vyprahlé od sluníčka. Rostlina i její kořeny budou odolnější.

Sledujte teploměr i předpověď počasí

Trávník zalévejte nepravidelně a více. A nezapomeňte, čím méně trávu sečete, tím je potřeba méně vláhy. Vyplatí se také sledovat předpovědi počasí a aktuální teplotu. „Trávník je dobré sekat jen dokud venkovní teplota nepřesáhne 26°C. Ideální je proto ráno nebo večer. Dobré je sledovat i meteorologickou předpověď a sekat před deštěm. Stébla trávy se totiž po řezu rychleji zahojí, pokud se jim po sečení dostane vláhy,“ radí Aleš Chrobok ze společnosti Robomow. „Čím ale sucho trvá déle, tím by intenzita seče měla být nižší. V extrémně dlouhotrvajícím suchu totiž tráva přestává růst,“ dodává Chrobok.

Nabruste stroje

Tak či tak, během letního období je třeba trávník alespoň občas posekat. Určitě je dobré sekat jej na délku od 5 cm výš. Aby trávník po seči rychle regeneroval, je důležité mít dobře seřízenou sekačku s nabroušenými noži. V opačném případě totiž sekačka trávu neřeže, ale trhá a stébla pak zůstávají na koncích roztřepená.

Poslouchejte

Pokud bude léto, stejně jako v předchozích letech sušší, dá se očekávat, že ministerstvo životního prostředí i odborníci budou apelovat na veřejnost, aby bylo sekání trávy omezeno. Tato opatření byste měli poslouchat. Nakrátko posečená tráva obnaží půdu, která tak bude rychleji vysychat. Omezení sekání trávy půdu a rostliny před extrémními a dlouhými suchy sice nezachrání, ale alespoň trochu pomůže.

 

04.03.2022 / 02:19:43

© Copyright 2013 by Laboratoř Příbor. All rights reserved.